Kullanıcı:
Şifre:
Kullanıcı/Şifremi unuttum
Site logosu
Üyelik

AFYONKARAHİSAR

Yüzölçümü: 14,126 km²
Nüfus: 846,420 (2000)
Rakım: 1,034 m
Konum: 37°45 ve 39°17 kuzey enlemi, 29°40 ve 31°43 doğu boylamı

Afyonkarahisar, Ege Bölgesi'nin İç Batı Anadolu bölümünde yer almaktadır. İlimiz Marmara ve İç Anadolu bölgelerini, Ege ve Akdeniz bölgelerine bağlayan bir geçit durumundadır. Afyonkarahisar doğuda Konya, batıda Uşak, kuzeybatıda Kütahya, güneybatıda Denizli, güneyde Burdur, güneydoğuda Isparta ve kuzeyde Eskişehir illeri ile komşudur.

Kurtuluş savaşında Kocatepe'de gerçekleşen Büyük Taarruz'a da ev sahipliği yapan Afyonkarahisar ili, Cumhuriyetimiz açısından da tarihi bir öneme sahiptir.

Afyonkarahisar, kaplıca açısından ülkemizin en zengin ilidir. İl sınırları içinde Hüdai, Gazlıgöl, Ömer, Gecek, Kızılkirse gibi tanınmış pek çok kaplıca vardır.

Afyonkarahisar; kaymağı, mermeri ve sucuğuyla önemli bir ün edinmiştir.

Afyonkarahisar ilinin ilçeleri; Başmakçı, Bayat, Bolvadin, Çay, Çobanlar, Dazkırı, Dinar, Emirdağ, Evciler, Hocalar, İhsaniye, İscehisar, Kızılören, Sandıklı, Sincanlı, Sultandağı ve Şuhut'tur.

Daha önce Afyon olan ilimizin adı 11.01.2005 tarihinde 5285 sayılı kanun ile Afyonkarahisar olarak değiştirildi.

Afyonkarahisar Mutfağı

Et yemekleri, hamur işleri ve sebze yemekleri Afyonkarahisar mutfağının temelini oluşturur. Sebzeler arasında patlıcan önemli bir yere sahiptir ve 20’den fazla çeşitte yemeği yapılır. Kaymaklı Şeker ilk olarak 1900-1905 tarihlerinde şekerci Salih Usta tarafından yapılmış olup, 2. Uluslararası İzmir Fuarı’nda ödüle layık görülmüştür.

Afyonkarahisar’ın meşhur kaymağını bilmeyen yoktur.

Afyonkarahisar yemeklerinden örnekler:
  • Bütüm Et, Ramazan Kebabı, Paçık, Duvaklı gibi et yemekleri
  • Pırasa, Kabak, Maydonoz Musakka, Ekşili Bamya, İlibada Dolması gibi sebze yemekleri
  • Sakala Çarpan, Göce Tarhanası gibi çorbalar
  • Ağzı Açık, Arabaşı, Bükme, Haşgeşli Börek, Katmer gibi hamur işleri
  • Özbek Pilavı, Haşhaşlı Bulgur gibi pilavlar
  • Patlıcan Böreği, Nohutlu Patlıcan, Kavurmalı Patlıcan Kebabı, Patlıcan Küllemesi, Patlıcan Dolması, Patlıcan Kızartması, İmam Bayıldı, Patlıcan Köftesi, Patlıcan Çöp Kebabı, Patlıcan Ezmesi, Patlıcan Pilakisi, Etli Patlıcan Sarması, Etli Patlıcan Yahnisi, Patlıcan Doğraması, Patlıcanlı Pilav, Patlıcan Oturtma, Hünkar Beğendi, Patlıcan Gömmesi, Patlıcan Turşusu, Patlıcan Sırt Dolması gibi patlıcan yemekleri
  • Sucuklu Kurufasülye, Sucuk Döner gibi sucuklu yemekler
  • Kaymaklı Ekmek Kadayıfı, Fırma Baklavası, Kaymaklı Şeker gibi tatlılar
Yaklaşık 10-15 çeşitten 40 çeşide kadar yemeğin ikram edildiği yemekli toplantılar "Sıra Yemeği" olarak adlandırılır. Doğum, ölüm, hacı davetlerinde, sünnet düğünlerinde, nişandan sonra yapılan zinardı, oğlan kınası, güveyi koyma, el öpme ve çeyiz indirme daveti ile sosyal bir kaynaşma imkanı sunan toplantılardan olan gezeklerde sıra yemeği verilir. Sıra yemeklerinden sonra sindirimi kolaylaştırmak amacıyla Bamya Çorbası ikram edilir.
© 2005 Hasan Hamdi Konya